2019 Október

11.10.2019

Odovzdávanie hlavnej ceny na podujatí Hovorca roka 2019


3.10.2019 

Chmelove obrazy vystavia prvýkrát v Prahe

Diela slovenského výtvarníka Borisa Chmela vystavia po prvý raz v pražskej galérii. Expozícia "Leť" je jeho treťou autorskou výstavou a prvou za hranicami Slovenska. Obrazy budú prístupné verejnosti v Accace Office Gallery CZ od 8. októbra. Titulným obrazom výstavy, Leť, autor povzbudzuje k odvahe byť samým sebou.

 Výstavu Leť organizuje agentúra Amymon. V Accace Office Gallery CZ v Prahe v City Tower na Hvězdovej 1716/2b potrvá do 25. novembra. Kurátorkou výstavy je Ľudmila Pašková. "Výtvarník Boris Chmel sa každou výstavou dostáva hlbšie pod vlastnú kožu. Aj preto sme za titulný obraz výstavy zvolili dielo Leť. Reprezentuje jeho vnútorné oslobodzovanie sa," hodnotí kurátorka Pašková.

Sloboda pre B. Chmela znamená žiť bez strachu z hodnotení a odsúdení okolia. Chce mať silu spoznávať sa a nájsť sa. Autor túto silu nachádza v rôznych motívoch, ktoré sú prítomné v pražskom výbere pätnástich diel - ženy, príroda, vesmír a spoločenské dianie. Kolekciu tvoria najmä abstrakty a abstrakty s konkrétnym prvkom. Opakujúcim sa motívom a poznávacím znamením jeho obrazov je tvar kruhu, či "vlastná bublina".

"Výhodou umenia je, že nepozná hranice. V Prahe mám veľmi veľa priateľov aj blízku rodinu. Som rád, že výstava Leť pristála tu," poznamenal B. Chmel. Praha je preňho jedno z najkrajších svetových miest, ktoré navštevuje odmalička. Expozícia Leť je treťou Chmelovou autorskou výstavou. Tento rok vystavoval v Bratislave.